Доброго дня! Ми працюємо заради України!!!
Кабельний завод Енергопром виробляє різні типи кабелів, які мають екрануючий шар.
Де є електрика, там обов'язково є електромагнітні поля. Якщо відсутнє надійне екранування, ці поля створюють електрошуми і електромагнітні перешкоди, які роблять наведення по ланцюгах електроживлення. Щоб мінімізувати негативну дію паразитних перешкод на сигнал, що передається кабелем або стабілізувати електричне поле силових кабелів, в їх конструкції використовують спеціальні екрани.
Навіщо екран в кабелі?
Захисне екранування кабелів перешкоджає як поширенню власних паразитних електромагнітних шумів і наведень, так і захищає їх магнітне поле від зовнішніх електроперешкод. Це головне завдання, але є ряд другорядних факторів, які допомагають відповісти на питання, навіщо екранують кабель:
зробити ізоляцію кабелю більш міцною та стійкою до механічного впливу;
забезпечити можливість заземлення електромережі через захисний екран;
зменшити ймовірність появи різниці електричних потенціалів у кабелях.
Також важливо враховувати, що різні типи екранування кабелів вирішують різні завдання.
Наприклад:
якщо потрібно захистити струмопровідні жили одного кабелю від внутрішніх перешкод і наведень, створюваних ними ж, здійснюється екранування кожного провідника;
якщо потрібно захистити весь кабель від зовнішніх наведень або знизити електронаведення від кабелю, то застосовується загальне екранування всіх жил;
щоб вирішити обидві задачі, застосовується комбіноване екранування.
Наявність у кабелі екрану легко можна дізнатися з його маркування — у ньому обов'язково має бути літера «Е». Наприклад, кабелі марок ВВГЕнг-LS, ВЕВБбШв, КВВГЕнг, МКЕШ та ін. виробництва "ТОВ "КАБЕЛЬНИЙ ЗАВОД "ЕНЕРГОПРОМ".
Матеріал для екранування
Екрани в кабелях виконують із різних матеріалів — все залежить від того, яке саме призначення екранованих кабелів, а також за яких умов вони експлуатуватимуться. Найбільшою популярністю користуються такі види матеріалів:
мідна або алюмінієва фольга (стрічка);
напівпровідна пластмаса або поліетилен;
електропровідна кабельна бумага;
шар графіту;
алюмофлекс (композит, що складається з тонкої полімерної плівки, обклеєної алюмінієвою фольгою);
дротяна сітка (оплітка) або повиви з мідних чи алюмінієвих дротів.
Призначення різних типів екранування
Різні види екранування допомагають вирішувати різні завдання:
Обплетення з мідних дротів. Зазвичай використовується в гнучких кабелях управління. Цей тип екрану надає кабелю додаткової механічної міцності, при цьому зберігаючи його високу гнучкість. Добре перешкоджає проникненню низькочастотних перешкод. Недолік такого екранування у подорожчанні кабелю, збільшенні його ваги та об'єму.
Обмотування стрічкою з алюмофлекса. Зазвичай використовується в контрольних кабелях для стаціонарного прокладання. Таке екранування практично не збільшує вагу та розмір кабельно-провідникової продукції, чудово справляється з високочастотними перешкодами.
Обмотування фольгою (стрічками) з міді або алюмінію . Зазвичай використовується в силових та контрольних кабелях для стаціонарного прокладання. Такий тип екрану захищає ланцюги від впливу електромагнітних полів струмів, що проходять кабелем. Крім того, вони застосовуються для забезпечення симетрії електричного поля усередині жил самого кабелю.
Електропровідні екрани з полімерів або бумаги. Зазвичай використовується в силових високовольтних кабелях. Багатодротяна жила кабелю має нерівну поверхню, що призводить до появи у поверхонь окремих дротів підвищеної місцевої напруженості електричного поля (Е). Збільшення Е може досягати 30%. Щоб зменшити вплив дротяності та виключити часткові розряди між провідником та ізоляцією, провідник покривають напівпровідним полімерним шаром (напівпровідним екраном).
Можлива комбінація матеріалів: наприклад, коаксіальні кабеля, які призначені для передачі радіочастотного сигналу, зазвичай мають подвійне екранування у вигляді шару фольги (алюмофлексу) і обплетення з мідних дротів. Також дуже важливо, щоб була проведена кореляція між кабельною оболонкою і вибраним для екранування матеріалом: вони повинні мати максимально близькі коефіцієнти теплового розширення і підтримувати аналогічні температурні діапазони - це виключить ймовірність деформації, появи порожнин і розривів кабелю або його екрану при нагріванні.